Wednesday, November 28, 2012
Thursday, November 22, 2012
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Tarikh
/Hari : 26.03.2012/Isnin Masa : 0900-1000 pagi
Kelas : 4 Alfa Bil.
Pelajar : 40 orang
Mata
Pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Sirih
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat;
1. Menyusun isi penting dalam
carta alir “Kegunaan Daun Sirih”
2. Membina 3 ayat daripada 5
kata kerja dalam carta alir dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengetahui
kegunaan daun sirih yang boleh dimakan
Konsep : Konstruktivisme
Bahan : Foto, kad
perkataan, carta, peta minda
Nilai : Berdedikasi,
kerajinan, kerjasama
Kemahiran :
Fokus
Utama
2.1
Menyampaikan
maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah,
frasa, struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang sesuai
Aras
1
i)
Mengumpulkan
dan menyusun isi penting daripada sesuatu topik yang dibincangkan
Fokus
Sampingan
1.2 Bertanya
dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila
Aras 1
Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan
yang dikemukakan
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
Menamakan daun sirih dan lidah buaya
|
1.Guru mempamerkan gambar daun sirih
|
1.Murid menamakan daun tumbuhan yang ditunjukkan oleh
guru
|
Benda maujud
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
Khasiat daun sirih dan lidah buaya
|
1.Guru membahagikan murid dalam 4 kumpulan
2.Guru menunjukkan gambar daun sirih dan minta murid
menyatakan kegunaan daun sirih.
|
1.Murid berbincang untuk menyatakan kegunaan daun
sirih.
|
Gambar dalam buku teks
Lampiran 1 dan 2
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Kegunaan daun sirih
|
1.Guru minta murid meneliti carta tentang kegunaan daun
sirih.
|
2.Murid mencari perkataan yang sesuai dan cuba menyusun
pada tempat yang betul dalam carta alir kegunaan daun
|
Lampiran 3
|
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Langkah 3
(15 minit)
|
Kegunaan daun sirih
|
1.Minta murid melukis carta alir di papan tulis
|
1.Wakil dari setiap kumpulan akan tampil ke depan untuk
melukis carta alir dengan cara mereka sendiri
|
Lampiran 3
|
Langkah 4
(15 minit)
|
Membina ayat daripada kata kerja
1.memetik
2.mengisar
3.melayur
4.menggulung
5.meminum
|
1.Guru minta murid membina ayat daripada kata kerja
dalam carta aliran yang telah dibincangkan
|
1.Murid membina ayat dengan bimbingan dari guru
|
Lampiran 4
|
Penutup
(5 minit)
|
1.Minta murid melakonkan cara merawat hidung berdarah
dengan urutan cara dalam carta aliran yang dipelajari
|
1.Murid berlakon mengikut versi mereka sendiri
|
Lampiran 1
Kegunaan daun sirih;
1. Daun yang dipanggang dan
digulung dapat menghentikan pendarahan hidung.
2. Daun yang dipanggang dapat
mengubati penyakit asma.
3. Daun sirih yang dilumatkan
dapat menahan pendarahan luka.
4. Daun sirih yang dilumatkan
dapat menyembuhkan ulser hidung.
Subscribe to:
Posts (Atom)